OTWARCIE PRÓBY KROK PO KROKU

  1. Wybierz opiekuna swojej próby. Opiekunem może być osoba, która posiada co najmniej taki sam stopień, jaki chcesz zdobywać (jeśli chcesz otwierać próbę na naramiennik wędrowniczy, opiekun sam musi go posiadać; WYJĄTEK – opiekunem próby na Harcerza/Harcerkę Orlą może być przewodnik/przewodniczka, który/a nie ma HO, opiekunem próby na stopień Harcerza/Harcerki Rzeczypospolitej może być podharcmistrz/podharcmistrzyni, który/a nie ma HR). Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze opiekuna skonsultuj się z nami.
  2. Pobierz stąd kartę próby na stopień, który Cię interesuje.
  3. Wraz z opiekunem ułóżcie program próby, który spełnia jej wymagania. Nie zapomnij o określeniu czasu trwania zadania i sposobu, w jaki potwierdzisz jego wykonanie.
  4. Przyjdź na spotkanie Kapituły. Nie zapomnij o mundurze, dwóch kopiach swojej próby i książeczce harcerskiej (aby otworzyć próbę musisz mieć opłacone składki harcerskie i posiadać potwierdzenie w książeczce). Jeśli chcesz, zabierz ze sobą opiekuna.
  5. Systematycznie realizuj swoją próbę i od razu kompletuj dokumentację swoich zadań – ułatwi Ci to pracę później! Pamiętaj o czasie trwania danej próby, którego nie możesz przekroczyć (chyba, że zawnioskowałeś do Kapituły o przedłużenie próby). Tutaj znajdziesz wniosek.
  6. Kiedy będziesz gotowy do zamknięcia próby, poinformuj o tym Kapitułę (maksymalnie tydzień przed terminem!) i przyjdź na spotkanie. Nie zapomnij zabrać stosownej dokumentacji swoich działań spiętej w skoroszyt (zostaje ona w dokumentach Kapituły, także do jej tworzenia nie używaj oryginałów, ani rzeczy, które chcesz zatrzymać).
  7. Kapituła może:
  • Zaakceptować Twoją próbę i złożyć wniosek do Komendanta Hufca o jej pozytywne zamknięcie i przyznanie Ci stopnia lub naramiennika wędrowniczego.
    (DOTYCZY NARAMIENNIKA WĘDROWNICZEGO): Wtedy pozostaje Ci tylko czekać na jego wręczenie.
  • Oczekiwać od Ciebie jakiś poprawek, na które da Ci określony czas. Po korekcie przyjdź na spotkanie Kapituły jeszcze raz.
  • Nie zaakceptować Twojej próby i złożyć wniosek do Komendanta Hufca o jej negatywne zamknięcie. Ma to miejsce, jeśli przekroczysz czas trwania próby nie informując o potrzebie jej przedłużenia, jeśli Twoje postępowanie nie będzie zgodne z Prawem Harcerskim lub jeśli nasza współpraca nie będzie przebiegać prawidłowo i nie będziesz realizował naszych próśb i zaleceń. Próbę zamkniętą z wynikiem negatywnym, można otworzyć ponownie.

9. Kapituła NIE PRZYJMUJE nieestetycznych, niezgodnych z naszymi wzorami i identyfikacją wizualną ZHP (używaj czcionki Museo!), kart prób – pamiętaj o tym przy ich tworzeniu, zadbaj, aby były eleganckie, bo świadczy to o Tobie!

        Czcionkę możesz pobrać tutaj:

        MUSEO

W razie jakichkolwiek pytań kontaktuj się z członkami Kapituły w każdy możliwy sposób (osobiście, telefonicznie, mailowo, czy na Facebook’u).

Dodaj komentarz